Logo Rudnik Gmina

Oświata

  Szkoła Podstawowa w Rudniku

 

  Szkoła Podstawowa w Płonce

 

 

Na terenie Gminy Rudnik funkcjonuje dwie szkoły publiczne, w tym:

1. Szkoła podstawowa w Rudniku - 

Rudnik 78 , 22-330 Rudnik , tel.84- 684-11-10, e-mail: szp.rudnik78@wp.pl

Dyrektor - Pani Marta Petla

2. Szkoła podstawowa w Płonce -

Płonka 70 , 22-330 Rudnik , tel. 84 - 684-11-18,  e-mail: plonkasp@op.pl

Dyrektor - Pani Barbara Ochniowska - Łyś

3. Gimnazjum publiczne w Rudniku funkcjonowało do 31.08.2019 roku.

Rudnik 64, 22-330 Rudnik

Szkoły podstawowe mieszczą się w budynkach wolnostojących. Stan budynków jest dobry tak że warunki nauki są dobre. W 2007 roku w Rudniku została oddana do użytku dzieci i młodzieży nowoczesna sala gimnastyczna. To nowoczesny obiekt sportowy dzięki któremu wychowanie fizyczne naszej  młodzieży znacznie się poprawia.

Podmiotem prowadzącym dla szkół jest Urząd Gminy Rudnik.

Obsługą finansowo-księgową, obsługą w zakresie spraw kadrowych nauczycieli i pracowników zajmuje się  Gminny Zespół Oświaty - Kierownik- Pan Dariusz Zając

Adres: Rudnik 78, 22-330 Rudnik  Tel. (84) 684-11-21, e-mail: gzo.rudnik@op.pl   Godziny pracy od 730 do 1530  od poniedziałku do piątku.

  

P R O J E K T Y  - E F S

  Dobry Start - Sukces w Przyszłość

 

Projekt Pt.: " Dobry Start - Sukces w Przyszłość " - realizowany w okresie 01.08.2014r. - 30.09.2014r.

  Modernizacja oddziałów przedszkolnychw szkołach podstawowych

 

 

Projekt Pt: "Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych" - realizowany w okresie 01.04.2014r. - 31.12.2014r. 

 

  Droga do sukcesu

 

 

Projekt Pt: "Droga do sukcesu" - realizowany w okresie 01.08.2012r. - 31.07.2013r. w Szkole Podstawowej w Płonce i Rudniku.

 

  VI Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Poszukiwanie Talentów" - wywiad

Uczennice klasy II Publicznego Gimnazjum w Rudniku - Magdalena Repeć i Paulina Kowalik w ramach udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Poszukiwanie Talentów" przeprowadziły wywiady z fizykami: profesorem Peterem Barhamem, profesorem dr. hab. Andrzejem Staruszkiewiczem i profesorem Victorem J. Stengerem. Zapraszamy do lektury artykułów.

 

Profesor Peter Barham jest brytyjskim fizykiem wykładającym na Uniwersytecie w Brystolu. W życiu udało mu się połączyć pasję do fizyki z innymi zainteresowaniami - kuchnią i pingwinami. Pasją do pingwinów zaraziła go jego żona, co przyczyniło się do działań profesora w tym kierunku. Kiedy kilka lat temu wyjeżdżał on w okolice Kapsztadu oglądać pingwiny afrykańskie nie wiedział, że staną się one częścią jego codzienności. Uczestniczył wtedy w trzeciej międzynarodowej konferencji poświęconej pingwinom i to tam okazało się, że mógłby wykorzystać swoją wiedzę do stworzenia nowego produktu do monitorowania populacji pingwina. Przyczynił się do powstania plastikowych- mniej szkodliwych dla zwierząt od metalowych, obrączek, które są im zakładane. Jak już wcześniej wymieniłam obiektem jego działań jest też kuchnia a dokładniej kuchnia molekularna czyli ta, która wykorzystuje rolę procesów fizycznych i chemicznych podczas gotowania. Napisał na ten temat książkę "The Science of Cooking", która w przystępny sposób wyjaśnia skomplikowane pojęcia zwykłym ludziom i którą warto przeczytać. Dzięki wielu zaletom książka ta została uznana za podręcznik w wielu szkołach kucharskich. W udzielonym wywiadzie profesor zdradza, że jedną z przyczyn napisania owej pozycji było jego zamiłowanie go gotowania. Profesor Peter Barham przyczynia się także do zainteresowania młodzieży fizyką. Organizuje pokazy w szkołach, podczas których pokazuje uczniom, że poza suchą teorią, którą poznają w szkole fizyka ma ciekawe zastosowanie w życiu codziennym. Zachęca też innych fizyków do organizowania takich prezentacji. Profesor Barham w przyszłości zamierza zgłębiać swoją wiedzę na temat krystalizacji polimerów. Ma również nadzieję, że Gastronomia Molekularna stanie się dyscypliną naukową, a jego działania dotyczące pingwinów przyniosą efekty- spadek liczebności tych zwierząt się zatrzyma. Myślę, że wszystkie poprzednio wymienione działania profesora Barhama naprawdę dowodzą, że jest to człowiek niezwykle ciekawy. W życiu realizuje swoje pasje, a po jego wypowiedziach można wnioskować, że jest z tego powodu szczęśliwy. 

 

Magdalena Repeć klasa II b

 

 

 

 

 

Profesor dr hab. Andrzej Staruszkiewicz urodził się 15 stycznia 1940 roku w Rymanowie Zdroju. Jest emerytowanym wykładowcą Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapytany o początki z fizyką odpowiada, że wybrał ją przypadkowo, ponieważ miał bardzo dobre oceny z wielu przedmiotów. Jest fizykiem teoretykiem, który doskonale czuje się w pracy na uniwersytecie, bo zostaje mu dużo czasu na przemyślenia. W udzielonym wywiadzie odpowiadając na pytanie o pracę powołuje się na słowa Einsteina-,,idealną pracą dla fizyka teoretyka jest praca latarnika obsługującego latarnię morską”.Pojęcie fizyki teoretycznej definiuje jako naukę o budowaniu struktur matematycznych, które w prosty sposób pozwalają nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość fizyczną.

Fizyka jest pasją, pracą, a jednocześnie hobby dla profesora Staruszkiewicza. Stworzył on strukturę, którą można nazwać kwantową teorią ładunku elektrycznego. Pozwala ona zrozumieć w prosty sposób, dlaczego ładunki elektryczne wszystkich cząstek elementarnych są dokładnie takie same. Zamiarem na przyszłość profesora jest obliczenie tzw. stałej struktury subtelnej w ramach jego teorii. Uważa jednak, że jest to marzenie ściętej głowy.

 

Andrzej Staruszkiewicz od dekad wygrywa ankiety studenckie jak najlepszy wykładowca Instytutu Fizyki U. J. Na pytanie powód takiej przychylnej wobec niego oceny uczniów odpowiada, że nie ceni swoich wykładów aż tak wysoko, ale zawsze stara kierować się pewnymi zasadami: wykłada z pamięci, a nie z notatek, rachunki wykonuje w trakcie wykładu o ile to możliwe, wreszcie nie boi się błędów, które przytamki sposobie wykładania łatwo popełnić. Stara się również, aby wykład przypominał opowiadanie wśród kolegów, a nie sztywno, jednym tonem czytany tekst. Zapytany o przeprowadzenie wywiadu o sławnym fizyku zgadza się na niego, ale prosi o powściągliwość w tytułowaniu go. Mówi, że ktoś znany w dzisiejszych czasach to osoba często spotykana w mediach, w telewizji czy prasie. „Ja się tymi mediami brzydzę i nie biorę ich do ręki nawet przez gumowe rękawiczki”. Profesor doskonale zna problemy codziennego świata, jednak przyjmuje je po prostu jako element każdego życia. Można to zauważyć w jego odpowiedzi na ostatnie pytanie o radę dla poszukujących powołania. Odpowiada, że owszem, sytuacja młodzieży jest trudna, ale grunt to robienie tego to się kocha, a nie pusta pogoń za najlepszymi zarobkami.

 

Z wywiadu, który przeprowadziłam ewidentnie wynika, że profesor Staruszkiewicz ma ciekawą osobowość, w swoich odpowiedziach nie koloryzuje rzeczywistości, potocznie ujmując „mówi jak jest”. Warto byłoby poznać jego stanowisko w różnych dziedzinach i powymieniać się poglądami. Uważam, że jest to osoba bardzo wykształcona, która nie ulega wpływom współczesnego świata, a jedynie kieruje się własnym doświadczeniem i wiedzą.

 

 Magdalena Repeć klasa II b

 

 

 

 

               Victor J. Stenger urodził się 29 stycznia 1935 roku w Bayonne (New Jersey). Ma 77 lat i jest już na emeryturze. Stenger jest znanym w Ameryce fizykiem cząstek. Jest również zdeklarowanym ateistą i filozofem zajmującym się tematyką popularnego sceptycyzmu religijnego.

Stenger jest obecnie głównie znany jako zwolennik filozofii naturalizmu. Zdobył doktorat z fizyki i filozofii a także otrzymał tytuł Master of Science w Uniwersytecie Kalifornijskim. Stenger opublikował dziesięć książek na temat fizyki, mechaniki kwantowej, religii, ateizmu oraz pseudonauki. Stenger był pionierem w badaniach nad astronomią neutrinową i bardzo wysokoenergetycznych promieni gamma.

Jego ostatnim projektem badawczym przed przejściem na emeryturę jako fizyka eksperymentalnego był udział w japońskim eksperymencie Super - Kamiokande pod ziemią. Stenger uważa, że nasz Wszechświat jest tylko jednym z wielu wszechświatów w niekończącym się tzw. „multi wszechświecie”. Uważa też, że istnieje życie na innej planecie niż Ziemia, ale jego zdaniem nie jest to taki rodzaj życia, gdzie ludzie mogliby normalnie funkcjonować. Prowadził wykłady na wydziałach Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech, Oxfordu.

Victor J. Stenger to bardzo miły i ciepły człowiek. Stara się zachęcać młodych ludzi do nauki oraz z chęcią pomaga im w pogłębianiu wiedzy. Jego zdaniem, gdy poświecimy czas 
i cierpliwość nauce zapłata za to będzie świetna oraz możemy dowiedzieć się jak funkcjonuje wszechświat. Nie wstydzi się swoich poglądów. Jest człowiekiem otwartym. Odpowiada na każde, nawet najtrudniejsze pytania. Często podróżuje. Niedawno był we Włoszech. Stenger uważa, że fizyka to najłatwiejszy przedmiot, ponieważ zajmuje się między innymi cząsteczkami, czyli najprostszymi rzeczami.

 

Paulina Kowalik klasa II b

 

 

Wojt Gminy Zaprasza

Paweł Kucharczyk 

Godziny przyjęć interesantów:

W każdy wtorek w godz:

7:30 - 15:30 


 

URZĄD GMINY RUDNIK  

Rudnik 71 

22-330 Rudnik

tel/fax: 84 6841123

e-mail: urzad@rudnik.gmina.pl

www.rudnik.gmina.pl

 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.